Roll of Honour

Aylesbury Tennis Club Honour Roll

 

YearChampionshipsSenior competitionHandicap tournaments
1971Mens: K A J McCready
Ladies: M. Lowrey
1972Mens: K A J McCready
Ladies: L Worrall
1973Mens: D Orchard
Ladies: P Beaves
1974Mens: K A J McCready
Ladies: A Cottrell
1975Mens: D Orchard
Ladies: J D Griffiths
1976Mens: S E P Flynn
Ladies: J D Griffiths
1977Mens: S E P Flynn
Ladies: J D Griffiths
1978Mens: S E P Flynn
Ladies: J D Grffiths
1979Mens: M W FrancisHandicap
Ladies: J D GriffithsWinner: M J Green
Plate: G R StamperPlate: P Miles
1980Mens: N C W GriffinO35: Paul SuddenHandicap
Ladies: J D NewbyPlate: G D T OwenWinner: S A Standring
Plate: C F PagePlate: C Loran
1981Mens: S E P FlynnO35: G. LoranHandicap
Ladies: J D NewbyPlate: P F WebbWinner: Chris Buckland
Plate: C F PagePlate: A E Page
1982Mens: M J GreenO35: Chris BucklandHandicap
Ladies: J D NewbyPlate: G D T OwenWinner: I Grindall
Plate: R A EvansPlate: P Miles
1983Mens: S A StandringO35: G. LoranHandicap
Ladies: J D NewbyPlate: A BrialeyWinner: B D Richards
Plate: M KuperPlate: D Price
1984Mens: S A StandringO35:Handicap
Ladies: J D NewbyPlate: not heldWinner: J Thorpe
Plate: J H MabeyPlate: R Prouting
1985Mens: C J YatesO35: Chris BucklandHandicap
Ladies: L M BrocklehurstPlate: G F BroughtonWinner: G W Stumpe
Plate: G R StamperPlate: L M Connell
Clubman: A W Bowes
1986Mens: C J whiteO35: not heldHandicap
Ladies: J D NewbyPlate: not heldWinner: Jan Ward
Plate: G W StumpePlate: not held
Clubman: L M Connell
1987Mens: P J L YerbyO35: Ken BoxallHandicap
Ladies: J D NewbyPlate: D E BarlingWinner: S Williams
Plate: G HelsbyPlate: not held
Clubman: D Francis
1988Mens: C J YatesO35: Gary StamperHandicap
Ladies: N E JeffryesPlate: A BrialeyWinner: P Bell
Plate: K BoxhallPlate: Brian Layton
Clubman: P Francis
1989Mens: M J GreenO35: John MacIntyreHandicap
Ladies: J D NewbyPlate: A W BowesWinner: K Warner
Plate: S AbbottPlate: Simon Townsend
Clubman: S H Arnold
1990Mens: P J L YerbyO35: Ken BoxallHandicap
Ladies: N E JeffryesPlate: C TurnbullWinner: M Buckley
Plate: S TownsendPlate: J Mabey
Clubman: J Flynn
1991Mens: D ClarkeO35: Gary StamperHandicap
Ladies: H M GreenPlate: A BrialeyWinner: T Chapman
Plate: D SpencePlate: S Long
Clubman: G Broughton
Wanderers: Mike Lewis
Ladies Rose:Jill Wallis
1992Mens: P J L YerbyO35: Steve PalmerHandicap
Ladies: A M VareyPlate: M P BrandonWinner: Peter Call
Plate: P J WardlePlate: J Thorpe
Clubman: R J Porter
Wanderers: Jack Robinson
Wayfarers: Ian Durrant
Ladies Rose: Claire Guy
1993Mens: P J L YerbyO35: Steve PalmerHandicap
Ladies: J NewportPlate: J H MabeyWinner: Richard Togneri
Plate: S CannonPlate: J Peeters
Clubman: A R Jeffryes
Wanderers: Jack Peeters
Wayfarers: Jim Green
Ladies Rose: Claire Guy
1994Mens: P J L YerbyO35: Trevor WhitbyHandicap
Ladies: J NewportO45: Ken BoxallWinner: Peter Call
Plate: B LaytonPlate: P WilsonPlate: A Webster
Clubman: T Brown
Wanderers: Jack Peeters
Wayfarers: James McHardy
Ladies Rose: Sylvia Smith
1995Mens: P J L YerbyO35: Duncan SpenceHandicap
Ladies: J NewportO45: Paul WilsonWinner: Duncan Spence
Plate: D WitheyO55: Ian McDowellPlate: Colin McDowall
Clubman: N M JackmanPlate: C Jarman
Wanderers: Mike Roberts
Wayfarers: Neil Hurlbatt
Ladies Rose: Ailsa Bond
1996Mens: P CallO35: Peter CallHandicap
Ladies: J NewportO45: Ken BoxallWinner: Ian McGowan
Plate: G KempO55: Alan BrialeyPlate: S K Boxhall
Clubman: J M FrewPlate: not held
Wanderers: Jack Peeters
Wayfarers: Ailsa Bond
Ladies Rose: Julie Bullen
1997Mens: Ian MacGowanO35: Peter CallHandicap
Ladies: J NewportO45: Ken BoxallWinner: Ian McGowan
Plate: S CannonO55: Alan BrialeyPlate: Brian Layton
Clubman: S J FraserPlate: K Buckley
Wanderers: not held
Wayfarers: Peter Foster
Ladies Rose: Barbara Lang
1998Mens: Ian McGowanO35: Peter CallHandicap
Ladies: A M VareyO45: Paul WilsonWinner: Jan Ward
Plate: R TogneriO55: Michael RobertsPlate: Tony Newland
Clubman: N MitchellPlate: M P Brandon
Wanderers: not held
Wayfarers: Suet La
Ladies Rose: Geraldine Ambrose
1999Mens: Ian McGowanO35: Simon TownsendHandicap
Ladies: J NewportO45: Paul WilsonWinner: Jon Huxley
Plate: D G OrchardO55: Michael RobertsPlate: Gordon Broughton
Clubman: N M JackmanPlate: D G Orchard
Wanderers: Mike Thorpe
Wayfarers: John Bond
Ladies Rose: Ailsa Bond
2000Mens: Ian McGowanO35: Simon TownsendHandicap
Ladies: T MatthewsO45: Paul WilsonWinner: Lee Bartlett
Plate: L BartlettO55: Michael RobertsPlate: Suet Lua
Clubman: I MacPhersonPlate: D Orchard
Wanderers: Suet La
Wayfarers: Barbara Lang
Ladies Rose: Barbara Lang
2001Mens: Ian McGowanO35: Darren WitheyHandicap
Ladies: G WorganO45: Paul WilsonWinner: Nick Bartlett
Plate: J HuxleyO55: Dave OrchardPlate:
Clubman: N M JackmanPlate: D R Brumby
Wanderers: A Lowndes-Knight
Wayfarers: Suet La
Ladies Rose: Karen Morris
2002Mens: P J L YerbyO35: Darren WitheyHandicap
Ladies: J NewportO45: Paul WilsonWinner: Craig Bartlett
Plate: D O'ConnorO55: Dave OrchardPlate: Jon Huxley
Clubman: M G R RobertsPlate: Ian Durrant
Wanderers: Steve Underhill
Wayfarers: Robin Colsell
Ladies Rose: not held
2003Mens: Thomas PhippsO35: Simon TownsendHandicap
Ladies: Claire GuyO45: Richard LawtonWinner: Dave Herron
Plate: Nigel WillardO55: Dick HuxleyPlate: Jan Ward
Clubman: Nick BartlettPlate: M Brandon
Wanderers: Stuart Burke
Wayfarers: Paul Johnson
Ladies Rose: Talia Sulman
2004Mens: Thomas PhippsO35: Simon TownsendHandicap
Ladies: Gill WorganO45: Richard LawtonWinner: Paul Paling
Plate: Ben StartO55: Martin CampbellPlate: Nick Bartlett
Clubman: Dave HerronPlate: Jon Shellard
Wanderers: Steve Underhill
Wayfarers: Ben Eales
Ladies Rose: Alison Evans
2005Mens: Lee BartlettO35: Simon TownsendHandicap
Ladies: Gill WorganO45: Richard LawtonWinner: Tom Brandon
Plate: Dave O'ConnorO55: Pete IbbetsonPlate: Lee Bartlett
Clubman: Craig SmithiesPlate: Mike Brandon
Wanderers: Michael Workman20 minute
Wayfarers: Paul LittleWinner: Dave Herron
Ladies Rose: Sharon Plested
2006Mens: Lee BartlettO35: Simon TownsendHandicap
Ladies: Andrea ClarkeO45: Richard LawtonWinner: Craig Smithies
Plate: Ian DurrantO55: Mike BrandonPlate: Mick Alderman
Clubman: Lee ConnellPlate: Jon Shellard
Wanderers: Mick Alderman20 minute
Wayfarers: Owen PriceWinner: Dave Herron
Ladies Rose: Emma Morris
2007Mens: Ian McGowanNot heldNot held
Ladies: Tricia Malliff
Plate: Ian Durrant
Clubman: Craig Smithies
Wanderers: Tom Brandon
Wayfarers: Paul Smith
Ladies Rose: Nicky Ralston
2008Not heldNot heldHandicap
Winner: Ian Brewer
Plate: Greg Watts
2009Mens: Craig BartlettO35: Ian DurrantHandicap
Ladies: Tricia MalliffO45: Ian DurrantWinner: Mark Croft
Plate: Ian DurrantO55: Dick HuxleyPlate: Andrea Clarke
Clubman: Mark CroftPlate: Pete Floutier
Wanderers: Pete Floutier
Wayfarers: Stanley Halliwell
Ladies Rose: Kathryn Tyler
2010Mens: Craig BartlettO35: Simon TownsendHandicap
Ladies: Tricia MalliffO45: Simon TownsendWinner: Chris Inskip
Plate: Chris InskipO55: Dick HuxleyPlate: Ian Durrant
Clubman: Andrea ClarkeLadies O40: Geraldine Ambrose
Wanderers: Ben EalesPlate: not held20 minute
Wayfarers: Ben ThackerWinner: Paul Martin
Ladies Rose: Jan Smithies
Racketball: Dave Herron
2011Mens: Ian McGowanO35: Ian McGowanHandicap
Ladies: not heldO45: Simon TownsendWinner: Matthew Tatum
Plate: Ian DurrantO55: Dick HuxleyPlate: Ben Eales
Clubman: Tom BrandonLadies O40: not held
Wanderers: Duane EddyPlate: Ian Durrant20 minute
Wayfarers: not heldWinner: Ben Thompson
Ladies Rose: not held
2012Mens: Ian McGowanO35: Ian McGowanHandicap
Ladies: not heldO45: Tom AmbroseWinner: James Wright
Plate: not heldO55: Mike BrandonPlate: Ben Eales
Clubman: Andy StewartLadies O40: not held
Wanderers: Ben EalesPlate: Ian Durrant20 minute
Wayfarers: Matthew TatumWinner: Jon Shellard
Ladies Rose: Rachael Holmes
2013Mens: Ian McGowanO35: Ian McGowanHandicap
Ladies: not heldO45: Simon TownsendWinner: Pete Floutier
Plate: Ben ThompsonO55: Luca GuerzoniPlate: Ben Eales
Clubman: Aisling GuerzoniLadies O40: not held
Wanderers: Ben EalesPlate:20 minute
Wayfarers: not heldWinner: Jon Shellard
Ladies Rose: not held
2014Mens: Simon TownsendO35: not heldHandicap
Ladies: not heldO45: not heldWinner: Martin Campbell
Plate: Jon ShellardO55: not heldPlate: Ian Durrant
Clubman: Abhay Gupta
Wanderers: Pete Floutier20 minute
Wayfarers: Paul ArmanWinner: Greg Foster
2015Mens: Ian McGowanO35: Ian McGowanHandicap
Ladies: not heldO45: Simon TownsendWinner:
Plate: Andy StewartO55: Luca GuerzoniPlate:
Clubman: Lewis PhillipsPlate: Ian Durrant20 minute
Wanderers: Sam OvensWinner Chris Inskip
2016Mens: Ian McGowanO35: not heldHandicap
Ladies: not heldO45: not heldWinner: Dave Evans
Plate: not heldO55: not heldPlate: not held
Clubman: Max EvansPlate: not held20 minute
Wanderers: Chloe FosterWinner: Chris Inskip
2017Mens: Ian McGowanO35: Ian McGowanHandicap
Ladies: Chloe FosterO45: Dave EvansWinner:
Plate: Ian DurrantO55: Tom AmbrosePlate:
Clubman: Max EvansPlate: Juan Gonzalez20 minute
Wanderers: Martin CampbellWinner:

aylesburytennisandsquash.com